13.05.2018

Four Days of Performances at Platforms Project 2018

Platforms Project 2018 is Athens's independent art fair, taking place for the sixth consecutive year with the participation of 57 art platforms from all around the world. As an "incubator" for young artists where experimentation, research and the structure of artistic identity is a continuous demand, the exhibition space of the Athens School of Fine Arts is the ideal choice for the Platforms Project, the aim of which is to present the independent artistic scene, as it is expressed by artist run initiatives. Here's the full programme of performances to take place over the four days of the art fair.

Illustration via enflo-art.blogspot.com, artist unknown.

PLATFORMS PROJECT 2018 - PERFORMANCES
Thursday 17th of May
19:00-22:30, AC Institute (15), “Homo Nomina Artificialis: Will You Play With Me?”, Holly Crawford, performance: opening to closing
19:30-19:45, Kunsthalle Graz (44), “augmented circumstances”, Niki Passath & Arnold Reinisch, performance: 15’
20:00-20:15, the Milena principle (29), “Leafless”, Stefaan van Biesen, performance: 15′
20:00-20:15,WATER:CASUS BELLI (2),“Secret Coast”, Vasiliki Makou, Apostolos Loufopoulos, Martha Gogakou, Audiovisual Performance (soundscape and video effects): 15′
20.00-20.30, EN FLO (50), “Atrapos”, Traditional dance group from Atrapos village of Florina(Agelidou Eleutheria, Antoniou Eleutheria, Antoniou Dafni, Stasini Christina, Stefanovits Vasia, Tsoutsouli Anastasia, Filippou Katerina), performance: 30’
20.00-20.30, EN FLO (50), “ANTISTIXIS”, Glyka Dionysopoulou, Michail Bibasis, performance: 30′
20.00-20.30, EN FLO (50), “KNOTS”, Penelope Gaiti, performance 30′
20.00-20.30, EN FLO (50), “ATRAPOS – MAP”, Harris Kondosphyris, performance: 30′
20:00-20:30, ‘ΥΛΗ[matter]HYLE (6), “Legendary Lana Del Pepe caught on cam”, Georges Jacotey, performance: 30′
20:00 – 22:00, Future Scenarios (49), “Working hours”, Maaike Stutterheim, Giorgos Tserionis, Katerina Zafeiropoulou, Artemis Potamianou,Christos Kotsoulas (Capten), Katerina Velliou, Ion Panopoulos, performance: 120′
20:00 – 22:00, Transformer (28), “Untitled 1”, Kunj, ‘Rex’ Delafkaran, & Hoesy Corona’, performance: Intermittent performances throughout the day
20.30-20.40 EN-FLO (50), “Woman’s Path 430”,Penelope Gaiti, Performance: 10′
20:30-20:45, Come alone don’t call cops (48), “Make a witch”, Dune Perez, performance:15′
20:30-20:45, Kunsthalle Graz (44), “augmented circumstances”, Niki Passath & Arnold Reinisch, performance: 15’
21.00-21.20, EN FLO (50), “Extasy, looking for duende”, Vassilis kavouridis , performance: 20′
21:00-21:15, the Milena principle (29), “A Play”, Panagiotis Lezes, performance: 15′
21:30-22:00, the Milena principle (29), “Cherry Be”, Marianna Makri performance: 30′
22:00-22:15, Kunsthalle Graz (44), “augmented circumstances”, Niki Passath & Arnold Reinisch, performance: 15’

Friday 18th of May
12.00-12.30, EN FLO (50), “Atrapos”, Traditional dance group from Atrapos village of Florina(Agelidou Eleutheria, Antoniou Eleutheria, Antoniou Dafni, Stasini Christina, Stefanovits Vasia, Tsoutsouli Anastasia, Filippou Katerina), performance: 30’
12.00-12.30, EN FLO (50), “ANTISTIXIS”, Glyka Dionysopoulou, Michail Bibasis, performance: 30′
12.00-12.30, EN FLO (50), “KNOTS”, Penelope Gaiti, performance 30′
12.00-12.30, EN FLO (50), “ATRAPOS – MAP”, Harris Kondosphyris, performance: 30′
12:00-21:00, AC Institute (15), “Homo Nomina Artificialis: Will You Play With Me?”, Holly Crawford, performance: opening to closing
12.00 – 21.00, Transformer (28), “Untitled 2”, Hoesy Corona, performance: Intermittent performances throughout the day
13:05 – 13:50, ABC Group (36), “Artists talk about food and the space” Maxim Ilyukhin, performance: 45′
14:00-14:15, Kunsthalle Graz (44), “augmented circumstances”, Niki Passath & Arnold Reinisch, performance: 15’
14:00-15:00, IFAC Arts (48), “Alchemy Art and the Gift”, Holly Crawford, performance: 60’
15:00-15:05 Binary art group (20), “InPerfection”, Sandra Gea, performance: 5΄
15.00-15.20, the Milena principle (TALKS), “Treads”, Geert Vermeire, performance: 20′
16:00-16:15, Kunsthalle Graz (44), “augmented circumstances”, Niki Passath & Arnold Reinisch, performance: 15’
16:15-16:30, Come alone don’t call cops (48), “It’s just a game”, Justine Roch, performance: 15′
16:35-17:00, SNEHTA (9), “6,8 K ohm”, Dimitra Kousteridou, sound performance: 25′
18:00-18:15, Kunsthalle Graz (44), “augmented circumstances”, Niki Passath & Arnold Reinisch, performance: 15’
18:00-19:00, Binary art group (20), “Id”, Elena Tonikidi, workshop & talk art–therapy: 60′
18:00 – 20:00, Future Scenarios (49), “Working hours”, Maaike Stutterheim, Giorgos Tserionis, Katerina Zafeiropoulou, Artemis Potamianou,Christos Kotsoulas (Capten), Katerina Velliou, Ion Panopoulos, performance: 120′
18.00-18.20, EN FLO (50), “Extasy, looking for duende”, Vassilis kavouridis , performance: 20′
19:20-19:30, ALISN & Darling Pearls & Co (3), Vocation to Ruin: a sound workshop, Denise Alves-Rodrigues, screening: 10′
19.30-19.50, the Milena principle (29), “Intolerance of a wound”, Nefeli Stamatogiannopoulou, performance: 20′
19:40-20:00, ALISN & Darling Pearls & Co (3), Jaque Jolene visiting cultural institutions, Márcia Beatriz Granero, screening: 20′
20:00-20:15, Kunsthalle Graz (44), “augmented circumstances”, Niki Passath & Arnold Reinisch, performance: 15’
20:00-20:15,WATER:CASUS BELLI (2),“Secret Coast”, Vasiliki Makou, Apostolos Loufopoulos, Martha Gogakou, Audiovisual Performance (soundscape and video effects): 15′

Saturday 19th of May
12.00-12.40, EN FLO (50), “Atrapos”, Traditional dance group from Atrapos village of Florina(Agelidou Eleutheria, Antoniou Eleutheria, Antoniou Dafni, Stasini Christina, Stefanovits Vasia, Tsoutsouli Anastasia, Filippou Katerina), performance: 40’
12.00-12.40, EN FLO (50), “ANTISTIXIS”, Glyka Dionysopoulou, Michail Bibasis), performance: 40′
12.00-12.40, EN FLO (50), “ATRAPOS – MAP”, Harris Kondosphyris, performance: 30′
12:00-21:00, AC Institute (15), “Homo Nomina Artificialis: Will You Play With Me?”, Holly Crawford, performance: opening to closing
12.00 – 21.00, Transformer (28), “Untitled 3”, ‘Rex’ Delafkaran, performance: Intermittent performances throughout the day
13:05 – 13:50, ABC Group (36), “Food serial at a lunch time, part 1”, Maxim Ilyukhin, performance: 45′
13.30 – 13.40, Syn+ergasia (31), Panagiotis Brentas, talk-tour: 10′
13.40 -13.50, Syn+ergasia (31), Ianthi Aggelioglou, talk-tour: 10′
14:00-14:15, Kunsthalle Graz (44), “augmented circumstances”, Niki Passath & Arnold Reinisch, performance: 15’
15:30 – 16:00, Binary art group (20), “art as a form of therapy from prehistory until now”, Anita Toutikian, 30΄
16:00-16:15, Kunsthalle Graz (44), “augmented circumstances”, Niki Passath & Arnold Reinisch, performance: 15’
16:30 – 16:45, Fronteer (54), Artist Talk, Michael Borkowsky, Sharon Mossbeck and Alison Whitmore, talk: 15′
17:00-18:00, Binary art group (20), ”Nice to meet you”, Lenia Georgiou, art therapy workshop: 60′
18:00-18:15, Kunsthalle Graz (44), “augmented circumstances”, Niki Passath & Arnold Reinisch, performance: 15’
18:00-18:20, ARTIA GALLERY (45), “Thread”, Gerassimos Avlamis: 20′
18.00-18.20, EN FLO (50), “Extasy, looking for duende”, Vassilis kavouridis , performance: 20′
18:00 – 20:00, Future Scenarios (49), “Working hours”, Maaike Stutterheim, Giorgos Tserionis, Katerina Zafeiropoulou, Artemis Potamianou,Christos Kotsoulas (Capten), Katerina Velliou, Ion Panopoulos, performance: 120′
19:00-19:09, Come alone don’t call cops (48), “Concrete execution”, Adrien Chevrier, performance: 9′
19:00-19:30, SYN+ERGASIA (31), “The Earth the Womb”,Niki Zahari, performance: 30′
19.30-19.50, the Milena principle (29), “Intolerance of a wound”, Nefeli Stamatogiannopoulou, performance: 20′
20:00-20:15, Kunsthalle Graz (44), “augmented circumstances”, Niki Passath & Arnold Reinisch, performance: 15’
20:00-20:30, ‘ΥΛΗ[matter]HYLE (6), “Legendary Lana Del Pepe caught on cam”, Georges Jacotey, performance: 30′

Sunday 20th of May
12:00-21:00, AC Institute (15), “Homo Nomina Artificialis: Will You Play With Me?”, Holly Crawford, performance: opening to closing
12.00 – 21.00, Transformer (28), “Untitled 4”, Kunj, performance: Intermittent performances throughout the day
13:05 – 13:50, ABC Group (36), Artists talk about food and universe, Maxim Ilyukhin, performance: 45′
14:00-14:15, Kunsthalle Graz (44), “augmented circumstances”, Niki Passath & Arnold Reinisch, performance: 15’
16:00-16:15, Kunsthalle Graz (44), “augmented circumstances”, Niki Passath & Arnold Reinisch, performance: 15’
17.00-17.30, the Milena principle (29), “Cherry Be”, Marianna Makri, περφόρμανς: 30′
17:40-17:55, Binary art group (20), “Aesthetics of existence”, Maria Papacharalambous, talk 30΄
18:00-18:15, Kunsthalle Graz (44), “augmented circumstances”, Niki Passath & Arnold Reinisch, performance: 15’
18.00-18.15, the Milena principle (29), “A Play”, Panagiotis Lezes, περφόρμανς:15′
18.00-18.20, EN FLO (50), “Extasy, looking for duende”, Vassilis kavouridis , performance: 20′
18:00 – 20:00, Future Scenarios (49), “Working hours”, Maaike Stutterheim, Giorgos Tserionis, Katerina Zafeiropoulou, Artemis Potamianou,Christos Kotsoulas (Capten), Katerina Velliou, Ion Panopoulos, performance: 120′
18:30 – 18: 50, Syn+ergasia (31), “Earth traces”, Emilia Bouriti, (with a group of farmers from the city of Aspropyrgos : Koula Liosi, Fani Papada, Mary Avraam, Maria Kapsala), performance: 20’
19.00-19.15, the Milena principle (29), “Leafless”, Stefaan van Biesen, περφόρμανς:15′
20:00-20:15, Kunsthalle Graz (44), “augmented circumstances”, Niki Passath & Arnold Reinisch, performance: 15’

Info
Platforms Project 2018
Independent Art Fair

Exhibition opening: Thursday, 17 May 2018 at 19:00
Hours: Fri – Sun 12:00 – 21:00
Click here for full list
of participating platforms.
Click here for the parallel programme.
Click here for the talks programme.

Athens School of Fine Arts
Nikos Kessanlis Hall
256 Pireus Str, 182 35 Athens
Free Entrance
platformsproject@gmail.com
platformsproject.com
Facebook event